Hackathon+ 2019

W dniach 23-24 listopada 2019 zespół członków Koła Naukowego Neuroinformatyki w składzie Ada Kochlewska, Zuzanna Lewandowska, Tomasz Necio, Cezary Paziewski i Anna Stróż brał udział w Hackathonie+ — wydarzeniu organizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczącym tworzenia rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami. Członkowie Koła otrzymali wyróżnienie od Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych za projekt interfejsu do obsługi serwisu YouTube przy użyciu jednego przycisku, spełniający wytyczne dotyczące dostępności WCAG 2.1.

Taki interfejs stworzony został z myślą o osobach o bardzo szczególnych potrzebach – osobach z zespołem zamknięcia. Jest to stan, w którym osoba w pełni świadoma i przytomna wskutek urazu lub choroby traci kontrolę nad niemalże wszystkimi mięśniami. Interfejs podświetla kolejno możliwe do wyboru przez użytkownika pola. Dokonanie wyboru wymaga używania zaledwie jednego przycisku. Specjalny przycisk umieszcza się przy mięśniu, który dana osoba jest w stanie kontrolować.

“Celem H+ jest przyczynienie się do podniesienia jakości i niezależności życia osób o szczególnych potrzebach, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi trudnościami w zakresie mobilności lub percepcji.
Efektem H+ będą rozwiązania takie jak aplikacje, aplikacje mobilne, serwisy internetowe lub ich prototypy zorientowane na znoszenie barier w dostępności.”

Więcej informacji możesz znaleźć tutaj.

Film promujący wydarzenie

Cieszymy się bardzo i czekamy na kolejne takie wydarzenia!


źródło: hackathon.miir.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *