Matematyczne modelowanie elektrofizjologii neuronów – dr. inż. Jakub Nowacki

Naszym gościem będzie dr inż. Jakub Nowacki – Absolwent Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Bristolskiego, gdzie obronił doktorat z matematyki stosowanej. Na co dzień łączy umiejętności analityczne i programistyczne jako Lead Machine Learning Engineer w Sotrenderze. Doświadczenie zdobywał oraz prowadził zespoły w działach badań i rozwoju w wielu firmach w branży wysokich technologii, mediów, farmaceutycznych oraz petrochemicznych. Najbardziej interesuje się rozproszonym przetwarzaniem i analizą dużych zbiorów danych. Pracował zarówno z technologiami dojrzałymi, jak i nie boi się wyzwań w pracy z najnowszymi rozwiązaniami. Zaczynał przygodę z programowaniem w językach C i C++, jednak obecnie najlepiej czuje się w świecie Javy, Scali i Pythona. Prelegent i trener szkoleń technologicznych na wielu konferencjach poświęconych tematyce Big Data.

Kliknij aby zobaczyć wydarzenie!

Kliknij aby posłuchać wykładu!

Matematyczne modelowanie elektrofizjologii neuronów, czyli jak systemy dynamiczne ratują gryzonie (i ludzi). Poniżej przedstawiamy abstrakt wystąpienia:

,,Znacząca większość badań nad chorobami o podłożu neurologicznym, jak epilepsja, choroba Parkinsona czy Alzheimera, oraz związane z nią badania farmaceutyczne, opiera się na modelach zwierzęcych. Jedną z istotnych gałęzi badań nad działaniem neuronów jest elektrofizjologia, czyli badanie aktywności elektrycznej neuronów in vitro, czyli bezpośrednio na neuronach. Opowiem jak użycie technik modelowania i analizy nieliniowych systemów dynamicznych z użyciem formalizmu zapoczątkowanego przez Hodgkina i Huxleya pozwala na odtworzenie wyników badań na zwierzętach i pomaga w dalszej ich analizie przyczyn i przewidywania skutków zaobserwowanych zmian (często już bez gryzoni) wraz z praktycznymi przykładami w Pythonie (jak czas pozwoli).’