Czym jest neuroinformatyka? To interdyscyplinarna dziedzina badawcza, która zajmuje się przetwarzaniem i analizą danych zbieranych z ludzkiego mózgu. Dyscyplina ta pozwala na lepsze poznanie funkcji i możliwości mózgu w organizmie człowieka. Jednym z obecnych celów neuroinformatyki jest rozwój interfejsów mózg – komputer. BCI umożliwia bezpośrednie połączenie między mózgiem a komputerem, co jest wykorzystywane do komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, ich rehabilitacji, czy nawet rozrywki (np. w grach komputerowych). Neuroinformatyka przyczynia się również do rozwoju wielu innych neurotechnologii.
Koło Naukowe Neuroinformatyki to organizacja założona przez studentów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w październiku 2018 r. Naszym celem jest zrzeszanie nie tylko studentów naszego wydziału, ale każdego pasjonata neuroinformatyki, który chce rozwijać się naukowo, poprzez udział w warsztatach, projektach, czy wykładach. KNN zajmuje się także popularyzacją zagadnień związanych z neuroinformatyką. W ciągu dwóch lat działalności zorganizowaliśmy wiele wykładów popularnonaukowych prowadzonych przez specjalistów i pasjonatów tej dziedziny. W 2018 roku wzięliśmy również udział w Pikniku Naukowym. We wrześniu tego roku razem z Kołem Neuronauki “NeuroPsyche” z Uniwersytetu SWPS zorganizowaliśmy szkołę letnią Neuronauki – serię ogólnodostępnych warsztatów przeprowadzonych zdalnie. Wspólnie realizujemy projekty zaproponowane przez członków koła oraz stale poszerzamy swoje znajomości w środowisku naukowym.
W przyszłości planujemy kontynuowanie organizacji wykładów popularnonaukowych, poszerzanie współpracy z innymi kołami, realizowanie kolejnych projektów oraz przeprowadzanie warsztatów. Jesteśmy otwarci na nowych członków koła oraz na współpracę z innymi pasjonatami neuronauk.